23 Ağustos 2012 Perşembe

Derince Belediyespor 1 - Körfez FK 2

Malum, hazırlık maçı. Ancak taraftar coşkusu namına pek bir hazırlanma yoktu. Velhasıl-ı kelam, Kocaeli'nin 3. Lig'de altı takımı var evelallah ancak taraftar desteği konusunda pek cılız kalacak gibiler... Hayırlısı.

Maça Körfez 3-1-4-2 dizilişiyle başladı. Derince ise 4-1-3-2 dizilişiyle sahadaydı. İlk etapta, Derince fiziksel olarak zayıfmış gibi görünüyordu. Beykoz patentli Can Kart'ın zaman zaman takımını ileride canlandırması haricinde pek kıpırdanma göremedik.

Bu süreçte Körfez ise kalabalık tuttuğu orta sahasıyla ileride rahatça çoğalabiliyordu. Serdar Topraktepe'nin hala en azından ilk yirmi dakikada dinç oynayabilmesi takdire şayan bir durum olsa gerek...

Derince Belediyespor'un yedi numaralı futbolcusu sık sık rakibi rahatsız eden çalımları ve pozisyon girişimlerinde bulunurken gol beklenmedik şekilde geldi: Sağ kanatta Can Kart ortaladı, herkesi geçen top kalecinin solunda pusuda bekleyen dokuz numaraya geldi ve bilgisayar oyunlarında uçan kafayla atılan gollerden birisini izletti Derince Belediyespor. Maçta öne geçmişti bu golle...

İlk yarısı 1-0 biten maçta ikinci yarıya çok fazla değişiklikle girmedi takımlar ancak gözlenen bir durum vardı; Körfez'de mevkisel değişiklikler izledik. Sık sık sağ bek, sol bek ve orta saha mevkileri arasında değişimler oldu. Bu duruma getirebileceğimiz mantıklı tek yorum; Körfez'in transferi bitirdiği ancak takım içinde rotasyona yönelik ek mevkiler üretmeye çalıştıkları olurdu.

Neticede, geçen sezonu sakat kapatan Tayfun Özkan orta sahada kaptığı topu iki oyuncuyu çalımlayarak kalecinin sağından ağlara yolladı. Süratiyle ve son dokunuşuyla gerçekten kumaşının ne kadar iyi olduğunu gösterdi Tayfun Özkan.

Maça eşitlik gelince iki takım da defansif oyunu abarttı. Derince Belediyespor'u şu bağlamda başarılı buldum; gerçekten iyi ve kaliteli genç futbolcuları var ve hadlerini bilerek oynuyorlar. Sabırlı bir oyun anlayışı içindeler, bugünkü maçta sürpriz bir ikinci gol yememiş olsalar bence 2-1 galip gelen onlar olurdu. Bu sabırları onları Üçüncü Lig'de zirveye oynatacaktır.

Körfez ise zorlandı, hem de hayli zorlandı. Gelecekleri için endişelenmeleri lazım gibi görünüyor. Neticede iyi bir kadroları var, yok değil ancak Serdar Topraktepe iyi yönleri olduğu kadar ikinci yarılarda oyundan düşüşüyle de bir kambur niteliğine bürünüyor. Kendisi için Körfez'in Alex'i diyebiliriz; bazen ne onunla ne de onsuz tereddüdüne düşebilir yeşil siyahlılar...

Maçın son çeyreğine girerken, Derince Belediyespor iyice bastırıyordu ancak sürpriz bir atakta -organize olabildikleri ve gerçekten çalışılmış bir atak olduğu izlenimi taşıyan ender ataklarından birinde- golü buldu. Paslaşarak ceza alanına giren yeşil siyahlılar kalabalık yakaladıkları pozisyonu gole çevirmeyi başardılar.

Hazırlık maçı olarak zaman zaman vasata kayan ama takımların eksiklerini çok net bir şekilde görebildiğimiz bir mücadele oldu. Derince Belediye, bir orkestra görünümü kazanmak üzere. Ancak orkestranın da bir tane şefi olur, bunun kim olacağının net belirlenmesi lazım. Yoksa sorunlar çoğalır. Keza bitirici vuruş yapabilecek çok isim yok gibi. Bu da kalabalık defansla mücadele edilen Üçüncü Lig'de büyük sıkıntı yaratacaktır.

Körfez ise pozisyon üretme adına fazla sorun yaşamıyor ancak bugün havadan gelen topları hiç kimse karşılayamadı. Bal yapmayan arı görünümünde oynamanın da İkinci Lig'de pek gideri olmaz sanırım?

İki takımın da kalecilerini çok beğendim, defans olarak Körfez'in biraz daha birlikte oynamaya ihtiyacı varmış gibiydi, Derince ise gafil avlanmadıkları sürece pozisyonlara hakim defans oyuncularına sahip. Yedikleri iki gol de defansın arkasına atılan ve az adamla yakalandıkları pozisyonlardandı...

Tayfun Özkan'ın gol pozisyonu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sizin de söyleyeceğiniz şeyler var ise, eklemekten çekinmeyin lütfen...