30 Ağustos 2012 Perşembe

1986'dan Beri İlk Kez

1986-1987 sezonundan bu yana ilk kez Süper Lig'de ilk iki hafta sonunda puan kaybetmeyen takım kalmamış. Peki, dejavu yaşayacaksak neleri görebiliriz bundan başka; biraz nostalji yapalım mı?

Evvela, sezonu Galatasaray şampiyon; Beşiktaş ikinci kapatmış. O sezon lige yükselen Bolu, Antalya ve Diyarbakır'dan Antalya ve Diyarbakır küme düşmüş. (Zaten iki takım düşürülmüş o sene)

Rizespor takımı kaza geçirmiş; Diyarbakır-Antalya maçı hükmen tecil edilmiş (yönetmelik ihlalinden ötürü); beş kulüp saha kapatma cezası almış (Eskişehir, Diyarbakır, Bolu, Trabzon, Galatasaray)

Zonguldak-Bolu maçı için şike iddiaları ortaya atılmış (Boluspor'un başında Şenol Güneş var), bu vesileyle Kocaeli ve Bursa düşmeleri gerekirken küme düşmekten kurtulmuş.

1980'de Ankaragücü'nü Süper Lig'e çıkaran yasa bu sezon kaldırılmış. (Türkiye Kupası'nı kazanan alt lig takımlarının bir üst lige çıkarılması)

Çaykur Rize, ismini Rizespor yaparak lige katılmış.

- - -

Şike konusu hala ülke futbolunun en muammada kaldığı mevzuların başında geliyor, tablo ortada; 26 sene olmuş, bir arpa boyu yol gidememişiz. Bu senenin mağdurları kim olur diye düşünmekten beis duymuyoruz.

Bu sene lige yükselen Kasımpaşa, Elazığ ve Akhisar Belediye'nin performansları da keza, merak konusu. İlk haftalardan yorum yapmak zor ama Kasımpaşa'nın çıkar-düşer profili tarihin tekerürüne dönük bir hissiyat doğurmuyor değil!

Kaldı ki, isim değiştirme konusunda da örneğimiz var. (Sanica Boru - Elazığ işbirliği)

Galatasaray'ın şampiyonluk tahtındaki en büyük adaylardan biri olduğu ortada... Hal böyleyken, lüzumundan fazla bir dejavu yaşanıp da Beşiktaş UEFA Kupası bileti alırsa şaşmamak lazım! Keza, bu sezon lige dişli başlayan Gençlerbirliği de 86-87 sezonunda Türkiye Kupası'nı alarak Avrupa yolunu tutmuş...

Velhasıl-ı kelam, Türk futbolunda tarihin sık sık tekrarlandığı vakidir, siz ne dersiniz; bu kadar da tekrar abesle iştigal olmaz mı?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sizin de söyleyeceğiniz şeyler var ise, eklemekten çekinmeyin lütfen...