15 Temmuz 2012 Pazar

Burak Yılmaz Çevre Yıldırır


Üç – üç buçuk ay önce, play off stresi herkesi sarmışken… Bağdat Caddesi’nde bir restoranda; Süper Lig eski gol krallarından birisi, birkaç menajer ve 2011-2012 gol kralı Burak Yılmaz oturuyorlar. Sohbet koyu!
Tabii ki konu dönüp dolaşıyor, Burak’ın gelecekteki takımına geliyor. Golcü, gemileri o dönemden yakmış ama ilginç şeyler söylüyor: “Abi, bu sezon biter bitmez yurt dışına gitmek istiyorum!”
Masadakiler şaşkın, kalması yönünde temenniler; Trabzon’dan başka takıma gitmesi yönünde telkinler… Kesinlikle etkisiz! Burak Nuh diyor, peygamber demiyor! Sebebini soruyorlar.
“Ben Türkiye’de bir daha bu kadar gol atamam, tefe koyarlar beni; arkamdan teneke bağlayıp yollarlar her takımdan. Başka Türk takımında oynamam, Trabzon’da da kalamam.”
Yanlış olmasın, Anzhi’nin onu istediği kesindi o dönemlerde sanırım. Burak’ın da aklına yatmış olacak ki ya Rusya diyor, ya İspanya. Peki ne oldu?
Burak Yılmaz, Galatasaray’da.
Beşiktaş, Fenerbahçe, Trabzon derken yeni nesil Sergen olup Galatasaray’la sözleşti. Şaşırdım mı, çok. Niye derseniz, Burak küçük bir çocuk değil. 26 yaşında, 6 takım görmüş bir topçu. Dün başka bugün başka oynayacak hali yok!
Hoş, bizde 32 yaşındaki forvetler bile “genç forvet” ya, neyse. Burak, çok da genç değil neticede. Bu değişimin sırrı ne olabilirdi?
Evvela anlaşma şartları hakkında hiçbir fikrim yok; maaş olabilir mi, bir ihtimal. Ama Galatasaray’ın forvet konusunda en kısır sezonlarından birisi olacağı da kesin! Takımda 6-7 forvet var fakat Elmander’in sakatlığıydı, Necati’nin formsuzluğuydu, Sercan’ın basiretsizliğiydi derken ihale Umut Bulut ve Burak’a kalacağa benziyor! Forma sıkıntısı yaşamayacağı ortada. İlk devre sonuna kadar 10’u aşkın gol atsa, devre sonunu da garantiler mi, garantiler!
Bunun haricinde başka sebepler de olmalı. Çünkü “Bir daha Türkiye’de bu kadar gol atamam, tefe koyarlar” ifadesini içten söyleyebilen bir futbolcu için maaştan ve ‘Terim faktörü’nden ötesi lazım illa ki.
Şahsi görüşümü soracak olursanız, Burak Yılmaz’ı birileri caydırdı derim. Sadece bir görüş, duyum veya iddia değil; katiyyen! Burak’ın akıl hocaları veya görüşüne değer verdiği kimler var bilmiyorum ama Galatasaray’a transfer olmasında en büyük pay onların olsa gerek diye düşünüyorum.
Bir de, böyle bir oyuncunun sözleşmesine “Beş milyon euroya serbest kalır” maddesi koyup; sonra tok satıcı moduna bürünmek de açıkçası Edirne sınırları dışında geçerli bir norm değildir, Trabzonlu dostlar bu görüşümüze gönül koymasın…


15 Temmuz 2012 - cumhuriyetspor.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sizin de söyleyeceğiniz şeyler var ise, eklemekten çekinmeyin lütfen...