21 Mart 2013 Perşembe

3. Lig'e AKP İlçe Başkanı Damgası


Diyarbakırspor'un deplasmana gidememesi üzerine küme düşürülmesi gündeme gelirken, 3. Lig ekiplerinin giderlerini karşılayamamasının arkasından da AKP'nin çıkması şaşırtmadı.

2008 yılında Üçüncü Lig bölgesel dağılımdan homojen bir seçime geçince takımların deplasman giderlerini amorti etmesi için anlaşılan Duru Turizm’in bu sezonun başında gerekçe göstermeden anlaşmayı fesh etmesi Diyarbakır’ın son Kocaeli deplasmanına gidememesine ve bir çok 3. Lig takımının maddi olarak çöküşüne neden oldu.

7. haftadaki Maltepe deplasmanına ve geçtiğimiz pazar günü oynanması gereken Kocaeli deplasmanına gidecek parayı denkleştiremediği için iki maça çıkamayan ve altı puanı silinen Diyarbakırspor’un akabinde akıllara Duru Turizm geldi. Duru Turizm, geçmişteki dört sezon boyunca takımların deplasman otobüslerini ve konaklama ücretlerini karşılıyor; taşeron taşıyıcılarıyla bu işi kotarıyordu. Ancak bu sezonun başlamasına birkaç hafta kala ani bir kararla TFF ile olan sözleşmesini sonlandıran Duru Turizm’in perde arkasında AKP’nin logosunun mucidi var.

Duru Turizm geçtiğimiz yıl Maltepe teşkilatından kibarca kovulan Türkiye çapında Green Park Oteli’nin sahibi eski AKP ilçe başkanı Atilla Üstündağ’a ait. Üstündağ, aynı zamanda AKP’nin logosunun ampul olmasını öneren kişi.

Geçen sene yapılan kongrede Maltepe başkanlığından ayrılan Atilla Üstündağ’ın buna cevaben iktidar baskısıyla amorti ettiği taşıma ve konaklama sistemini geri çektiği, haliyle pek çok Üçüncü Lig kulübünün mağdur olduğu iddia ediliyor. TFF’nin kulüpleri mağdur etmeme girişimiyle bu sezon başı verdiği deplasman gideri kapsamındaki paraların ise çok komik rakamlar olduğu bazı Üçüncü Lig kulüpleri tarafından doğrulandı. Son olarak Diyarbakırspor, Kocaeli’ye ulaşım ve konaklama giderini karşılayamadığı için maça çıkamadı. Daha öncesinde de Maltepe maçına çıkamamıştı. Keza, Mardinspor da Maltepe deplasmanına gidememişti.

Çoğu kulübü mağdur eden bu geri çekilişin ötesinde, Duru Turizm hala futbolun içinde. Çeşitli kulüplerden edinilen bilgiye göre kulüp müdürlerini arayan Duru Turizm yetkililerinin mevcut taşeronları aracılığıyla kulüplerin ulaşımını üstlendiği öğrenildi. Özetle; TFF’nin ve kulüplerin zor duruma düşmesini sağlayan Duru Turizm halen kulüplerin taşımacılığını üstleniyor ancak bunu dört yıldır TFF bünyesinde sahip olduğu iletişim bilgileri ve referanslar ile bu kuruluştan tamamen bağımsız olarak, daha da pahalı bir şekilde gerçekleştiriyor.

soL Gazetesi - 21.03.2013

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sizin de söyleyeceğiniz şeyler var ise, eklemekten çekinmeyin lütfen...